Zaštićeno područje Subotičke peščare se nalazi na krajnjem severu Bačke, neposredno uz granicu Srbije sa Mađarskom, na delu Subotičko-horgoške peščare. Južnu granicu čine rubni delovi naselja Kelebija, Subotica, Palić, Hajdukovo i Bački Vinogradi.
Ovo područje ima karakter šumo-stepe, sa šumskim kompleksima, većinom antropogenog porekla. Prirodna vrednost je uslovljena karakterom i mozaičnošću staništa, među kojima peščarska, stepska i močvarna, daju osnovni pečat predelu sa visokim stepenom biodiverziteta. Najznačajnija su vlažna staništa formirana na podlozi nizijskog treseta u dolini rečice Kireš, koja se smatraju najređim i najugrožnijim staništima u Evropi i svetu.
Među očuvanim prirodnim retkostima, mora se pomenuti reliktna šumo-stepska biljka – šafranjika, koja je sinonim za floru Subotičke peščare, s obzirom da je tu njeno jedino nalazište u Vojvodini i Srbiji. Ukupan broj zabeleženih vrsta ptica na području iznosi čak 170 vrsta, što je rezultat velike raznovrsnosti staništa.
Zabeleženo je prisustvo retke vrste glodara – vojvođanskog slepog kučeta, koja svoj život provodi pod zemljom, u sistemu hodnika, u potrazi za hranom – korenjem trava, rizomima i lukovicama. Ova vrsta je još pre samo sto godina bila široko rasprostranjena u Vojvodini, ali pretvaranjem izvornih stepa u njive, njen areal se izuzetno smanjio.
Predeo izuzetnih odlika Subotička peščara zaštićen je od 2003. godine i svrstan u II kategoriju zaštite, kao zaštićeno dobro od nacionalnog značaja. Zaštitom je obuhvaćena površina od 5370 hektara + 2773 hektara zaštitne zone.
Delimično su sačuvane izvorne predeone karakteristike, nastale u interakciji čoveka i prirode, a na području i njegovom neposrednom okruženju zadržali su se neki oblici tradicionalnog privređivanja i života, kao i pojedinačni salaši.
Od značajnijih kulturno–istorijskih obeležja, koji uživaju prethodnu zaštitu, registrovano je sedam objekata (salaši, pustarska škola, šumarska kuća) i četiri krajputaša.
Poznate izletničke tačke su lokaliteti Majdan u Kelebijskoj šumi i jezero Tresetište.
Ako krenete istočno, naići ćete na stotinu godina staru seosku kuću, koja ima zanimljivu etnografsku, prirodnu i arheološku kolekciju predmeta nađenih u blizini jezera. To je Rokin salaš. Posete se mogu organizovati od sredine aprila do kraja oktobra.
Uz južni obod jezera, nedaleko od Palića, nalazi se konjički centar Furioso.
+381 (0) 64 1223 504
rokinsalas@gmail.com
www.roka-tanya.webnode.hu